Kosaram
Hozza ide a terméket
Szent-Györgyi Albert az egyetlen magyar tudós, aki szülőhazájában, pontosabban a szegedi egyetemen végzett munkájáért érdemelte ki a világ legrangosabb elismerését.
Szent-Györgyi Albert 1893. szeptember 16-án született Budapesten, 1917-ben orvosi oklevelet szerzett, majd katonaorvosként tevékenykedett az első világháborúban. Külföldön, több országban is folytatta tanulmányait a biológia, az élettan, a gyógyszertan és a bakteriológia területein. A Szegedi Tudományegyetemen tevékenykedett professzorként 1931-től 1945ig, majd a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja volt.
Egyike volt azoknak a kutatóknak, akik nagy hatást gyakoroltak a tudományos életre, 1937-ben élettani-orvosi Nobel-díjat kapott a C-vitaminnal kapcsolatos kutatásért, a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért.
Sejtoxidáció közben bukkant egy anyagra, melyről kiderült, hogy C-vitamin, amelyet később nagyobb mennyiségben paprikából állított elő, mert rájött, hogy az sokkal többet tartalmaz, mint a citrusfélék. 1920-ban nevezték el C-vitaminnak az akkor még ismeretlen anyagot.
A C-vitamin erősíti az immunrendszert, csökkenti a szívinfarktus és a koszorúér-betegségek kockázatát, a rák kialakulását, a meghűléses betegségek és a nátha tüneteit. Fontos szerepe van a növekedésben, a fogak és a csontok fejlődésében.
1944-ben a német megszálláskor svéd segítséggel menekítették ki a tudóst a nácik elől Budapestről. Hitler személyesen adott parancsot az elfogatására, ezt Szent-Györgyi Albert később élete csúcspontjának nevezte.
1940. és 1941. között a Szegedi Tudományegyetem rektora volt, de 1945. és 1947. között már a Budapesti Tudományegyetem professzoraként dolgozott. Ugyanakkor 1947 végén elhagyta az országot, és Boston mellett, Woods-Hole-ban telepedett le, ahol 1962-ig az Egyesült Államok Izomkutató Tudományos Intézet igazgatója volt, a Darthmouth-i Egyetem professzoraként is tevékenykedett pár évig.
1987-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetem felvette a nevét, ma a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara viseli , amely Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ néven működik.
Emlékét mellszobor és emléktábla is őrzi ugyanakkor Nobel-díja pedig a Magyar Nemzeti Múzeumban található.
Számos könyvet írt, angol és magyar nyelven is, emellett számos díjat és kitüntetést nyert el, Kossuth díjat kapott, és több intézmény is díszdoktori címben részesítette.